Create
Notifications
New User posted their first comment
Advertisement

Rio Olympics 2016: भारत के मुक़ाबले कब और किसके ख़िलाफ़ होंगे, जानिए भारतीय समयनुसार  (IST)

Syed Hussain
ANALYST
Modified 11 Oct 2018, 13:41 IST
Advertisement

चार साल बाद एक बार फिर ओलंपिक्स बस शुरू होने ही वाले हैं। रियो ओलंपिक्स के पहले कुश्ती में भारत के प्रतिनिधित्व को लेकर नरसिंह यादव या सुशील कुमार के बीच जिस तरह विवाद हुआ और फिर डोप टेस्ट के नतीजे आए, उसने भारत की उम्मीदों पर कुछ सवाल ज़रूर खड़े किए हैं। इन सबके बावजूद पदक में भारतीय उम्मीदें इस बार सबसे ज़्यादा हैं। पहली बार जुडो, जिम्नास्टिक और महिला हॉकी में भारत की भागीदारी ने और पदक की उम्मीदों को और भी दिलचस्प बना दिया है। अगले दो हफ़्तें करोड़ों भारतीयों के लिए बेहद शानदार और रोमांचक होने वाले हैं। ओलंपिक में हिस्सा ले रहे प्रतिभागी भी भारत की उम्मीदों पर खरा उतरने के लिए एड़ी चोटी का ज़ोर लगा देंगे। इस बार ओलंपिक्स ब्राज़ील की राजधानी रियो में हो रहे हैं, लिहाज़ा समय को लेकर भारतीय फ़ैंस के बीच उतसुक्ता भी है कि उनका देश कब और किस समय खेल रहे होंगे। हम भारत के सारे मुक़ाबलों की लिस्ट भारतीय समयनुसार आपके लिए लेकर आए हैं, इसमें से कुछ खेलों की घोषणा अभी नहीं हुई है, वह होते ही इस लिस्ट को अपडेट कर दिया जाएगा। रियो में भारत की भागेदारी और कार्यक्रम (भारतीय समयनुसार, IST) आप इसे डाउनलोड भी कर सकते हैं

#1 तीरंदाज़ी













































































Date








Time








Event

Athlete(s)







Aug 7








17:30-19:10








Archery- Female Qualification for teams








Deepika Kumari, Laxmirani Majhi, Bombayla Devi








Aug 7








22:30-2:15








Archery- Female Quarterfinals, Semis, Finals for teams








Aug 8








17:30-21:25








Male and female - Individual Qualification








Atanu Das








Aug 8








23:30-2:10








Male and female - Individual Qualification








Aug 9








17:30-21:25








Male and female - Individual Qualification








Aug 9








23:30-2:10








Male and female - Individual Qualification








Aug 10








17:30-21:25








Male and female - Individual Qualification








Aug 10








23:30-3:25








Male and female - Individual Qualification








Aug 12








17:30-19:15








the second round of the men's individual competition








Aug 12








23:30-1:40








Male - Quarterfinals, Semifinals, Finals

#2 कलात्मक जिमनास्टिक





























Date








Time








Event








Athlete(s)








Aug 7








23:00-0:30








Women's Qualifiers








Deepa Karmakar








Aug 14








22:30-1:35








Men and Women - Final

#3 एथेलेटीक्स

Advertisement























































































Date








Time








Event








Athlete(s)








Aug 12








18:00-21:40








Male and Female - Preliminary, Final (Discuss Throw- Male, Shotput- Women)








Vikas Gowda, Manpreet Kaur, Dutee Chand, Jinson Johnson








Aug 12








23:30-1:15








20km race walking men








Gurmeet Singh, Baljinder Singh, Irfan Kolothum Thodi








Aug 13








4:50-7:55








Male and Female - Preliminary, Final








Aug 13








18:00-21:20








Male and Female - Preliminary, Final (Discuss Throw- Male, 3000m SteepcSteeplechase Women’s)Vikas Gowda, Lalita Babar








Aug 15








18:00-20:40








Male and Female - Preliminary, Final (Women's3000m Steeplechase)








Lalita Babar








Aug 16








4:45-7:20








Male and Female - Preliminary, Final








Aug 17








18:00-21:35








Male and Female - Preliminary, Final  (800m- Women)








Tintu Luka








Aug 18








18:00-0:55








Male and Female - Preliminary, Final  (Shotput-Male)








Inderjeet Singh








Aug 19








3:05-7:05








Male and Female - Preliminary, Final  (Shotput-Male)








Inderjeet Singh








Aug 19








16:30-21:30








50km race walking men








Sandeep Kumar, Manish Singh Rawat








Aug 21








4:40-7:30








Male and Female - Preliminary, Final








Aug 21








18:00-20:45








Men's marathon








Nitender Singh Rawat, Thonakal Gopi, Kheta Ram

#4 बैडमिंटन






















































































































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 11








16:30-22:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 12








0:00-2:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 12








4:00-7:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 12








16:30-22:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 13








0:00-2:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 13








4:00-7:30








Simple and women's and men's doubles;








Manu Attri-Sumeeth Reddy (Men’s doubles), Jwala Gutta, Ashwini Ponappa (Women’s doubles)








Aug 13








16:30-22:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 13








0:00-2:30








Simple and women's and men's doubles;








Aug 14








16:30-22:00








Women's singles and men's Singles








Shrikanth Kidambi (men’s singles),






Saina Nehwal, PV Sindhu(women’s singles)









Aug 14








4:00-6:30








Women's Singles; Mixed Doubles – Quarterfinal








Aug 15








17:00-22:00








Men's Singles - Octave; Doubles - Quarterfinals








Aug 16








2:00-7:30








Women's singles and men - Octave;Mixed Doubles - SF








Aug 16








17:00-21:00








Women's and men's doubles - Semifinals








Aug 17








2:00-7:30








Women's Singles - Quarterfinals; Mixed Doubles - Bronze








Aug 17








17:00-22:00








Men's Singles - Quarterfinals; Mixed Doubles - Final








Aug 18








17:00-22:00








Women's Singles - Semifinals; Doubles - Bronze and Final








Aug 19








17:00-22:00








Simple male and female - SF and Final;Doubles - Final








Aug 20








17:00-19:30








Men's Singles - Final

#5 बॉक्सिंग
































































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 10








19:30-22:30








Male - Preliminaries and Quarterfinals








Shiva Thapa, Manoj Kumar, Vikas Krishan








Aug 11








1:30-4:30








Male - Preliminaries and Quarterfinals








Aug 11








19:30-22:30








Male - Preliminaries








Aug 14








19:30-23:15








Male and Female - Preliminary, Quarterfinals, Semis and Finals








Aug 15








1:30-4:45








Male and Female - Preliminary, Quarterfinals and Semifinals








Aug 16








19:30-21:45








Men and Women - Quarterfinals and Semifinals








Aug 17








1:30-4:15








Men and Women - Quarterfinals and Semifinals








Aug 18








22:30-0:30








Male and Female - Semi-finals and Final








Aug 20








22:30-0:00








Men and Women - Final

#6 गोल्फ़

Advertisement
























































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 11








16:00-0:30








Male - Turn 1








Anirban Lahiri, SSP Chowrasia








Aug 12








16:00-0:30








Male - Round 2








Aug 13








16:00-0:30








Male - Turn 3








Aug 14








15:30-0:20








Men - Final Round








Aug 17








16:00-0:30








Female - Round 1








Aditi Ashok








Aug 18








16:00-0:30








Female - Round 2








Aug 19








16:00-0:30








Female - Round 3








Aug 20








15:30-0:20








Female - Final Round

#7 हॉकी
































































































































































































































































तारीख़ समय  प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 6








18:30-22:45








Hockey- Group Stage (Male)

Men’s Hockey Team







Aug 6








19:30-23:45








Hockey- Group Stage (Male)








Aug 7








1:30-5:45








Hockey- Group Stage (Male)








Aug 7








2:30-6:45








Hockey- Group Stage (Male)








Aug 7








18:30-22:45








Female - Group stage

Women’s Hockey Team







Aug 7








19:30-23:45








Female - Group stage








Aug 8








1:30-5:45








Male - Group stage








Aug 8








2:30-6:45








Male - Group stage








Aug 8








18:30-22:45








Male and Female - Group stage








Aug 8








19:30-21:45








Male and Female - Group stage








Aug 9








1:30-5:45








Female - Group stage








Aug 9








2:30-6:45








Female - Group stage








Aug 9








18:30-22:45








Male - Group stage








Aug 9








19:30-23:45








Male - Group stage








Aug 10








2:30-6:45








Male - Group stage








Aug 10








18:30-22:45








Female - Group stage








Aug 10








19:30-23:45








Female - Group stage








Aug 10








23:10-2:40








Female - First phase








Aug 11








1:30-5:45








Male and Female - Group stage








Aug 11








2:30-6:45








Male and Female - Group stage








Aug 11








4:20-7:50








Female - First phase








Aug 11








18:30-22:45








Male - Group stage








Aug 11








19:30-23:45








Male - Group stage








Aug 12








1:30-5:45








Female - Group stage








Aug 12








2:30-6:45








Female - Group stage








Aug 12








18:30-22:45








Male and Female - Group stage








Aug 12








19:30-23:45








Male and Female - Group stage








Aug 13








1:30-5:45








Male - Group stage








Aug 13








2:30-6:45








Male - Group stage








Aug 14








18:30-23:15








Male - Quarterfinals








Aug 15








2:30-7:15








Male - Quarterfinals








Aug 15








18:30-23:15








Female - Quarterfinals








Aug 16








2:30-7:15








Female - Quarterfinals








Aug 16








20:30-22:45








Male - Semifinals








Aug 17








1:30-3:45








Male - Semifinals








Aug 17








20:30-22:45








Female - Semifinals








Aug 18








1:30-3:45








Female - Semifinals








Aug 18








20:30-22:45








Male - Bronze








Aug 19








1:30-4:00








Male-Final








Aug 19








20:30-23:15








Female - Bronze








Aug 20








1:30-4:00








Female- Final

#8 जूडो





















तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 10








18:30-21:30








Male 90kg

Avtar Singh







Aug 11








0:00-2:40








Male 90 kg- final

#9 नौकायन

























































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 6








17:00-21:40








Rowing- Male and Female Batteries








Dattu Bhokanal








Aug 7








17:00-21:00








Male and Female - Batteries and Recaps








Aug 8








17:00-19:40








Male and Female - Batteries, Recaps and Semi-finals








Aug 9








17:00-20:20








Men and Women - Quarterfinals and Semifinal








Aug 10








17:00-21:10








Male and Female - Semi-finals and Final








Aug 11








17:00-19:45








Male and Female - Semi-finals and Final








Aug 12








17:00-19:45








Men and Women - Final








Aug 13








18:00-20:30








Men and Women - Final

#10 शूटिंग


















































































तारीख़ समय प्रकियोगिता प्रतिभागी







Aug 6








17:00-0:45








Shooting- Male and Female Classifiers and Final








Jitu Rai, Gagan Narang, Abhinav Bindra, Gurpreet Singh, Prakash Nanjappa, Chain Singh, Mairaj Ahmed Khan, Kynan Chenai, Manavjit Singh Sandhu








Aug 6








19:00-20:00








Shooting- Final (Female)








Aug 7








0:00-0:45








Shooting- Final (Male)








Aug 7








17:30-0:50








Male and Female - Classifiers and Final








Apurvi Chandela, Heena Sidhu, Ayonika Paul








Aug 8








17:30-0:50








Male – Qualifiers and Final








Aug 9








17:30-1:05








Female – Qualifiers and Final








Aug 10








0:00-1:05








Female - Final








Aug 10








17:30-0:45








Male - Classifiers and Final








Aug 11








17:30-21:45








Female - Classifiers and Final








Aug 11








20:30-21:45








Female - Final








Aug 12








17:30-0:50








Male and Female – Qualifiers and Final








Aug 10








17:30-0:50








Male - Classifiers and Final

Advertisement

#11 तैराकी



































































































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 6








21:30-23:50








Men and Women - Playoffs








Sajan Prakash, Shivani Katariya








Aug 7








6:30-8:25








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 7








21:30-0:00








Men and Women - Playoffs








Aug 8








6:30-9:05








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 8








21:30-22:55








Men and Women - Playoffs








Aug 9








6:30-8:30








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 9








22:00-23:15








Men and Women - Playoffs








Aug 10








6:30-8:40








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 10








21:30-23:30








Men and Women - Playoffs








Aug 11








6:30-8:30








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 11








21:30-0:30








Men and Women - Playoffs








Aug 12








6:30-8:25








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 12








21:30-0:05








Men and Women - Playoffs








Aug 13








6:30-8:00








Men and Women - Semifinals and Finals








Aug 14








6:30-8:10








Men and Women - Final

#12 टेबल टेनिस




































































































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 6








17:30-21:15








Simple Men and Women - Preliminary and Round 1








Achanta Sharat Kamal, Soumyajit Ghosh, Manika Batra, Mouma Das








Aug 6








23:00-2:00








Simple Men and Women - Preliminary and Round 1








Aug 7








3:30-6:30








Simple Men and Women - 1st and 2nd Round








Aug 7








17:30-20:30








Simple Men and Women - Round 2








Aug 7








22:00-1:00








Simple Men and Women - Round 2








Aug 8








2:30-5:30








Simple Men and Women - Round 3








Aug 8








17:30-20:30








Simple Men and Women - Round 2








Aug 8








22:00-1:00








Simple Men and Women - Round 2








Aug 9








2:30-6:30








Simple Men and Women - Round 3








Aug 9








18:30-22:30








Women's Singles - Quarterfinals








Aug 10








0:30-2:30








Simple Men - Quarterfinals








Aug 10








5:00-7:00








Simple Men - Quarterfinals








Aug 10








18:30-20:30








Women's Singles - Semifinals








Aug 11








5:00-7:15








Women's Singles – Finals








Aug 12








5:00-7:15








Simple Men - Bronze and Final

#13 टेनिस









































































































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 6








19:16-1:00, 19:30-4:30








Male and Female - Single and double








Rohan Bopanna, Leander Paes, Sania Mirza, Prarthana Thombare








Aug 7








3:15-7:30, 19:15-1, 19:30-4:30








Male and Female - Single and double








Aug 8








18:30-22:30








Simple Men and Women - Round 3








Aug 9








0:30-2:30,5:00-7:00








Simple Men and Women - 4th Round








Aug 9








18:30-22:30








Women's Singles - Quarterfinals








Aug 10








0:30-2:30,5:00-7:00








Simple Men - Quarterfinals








Aug 10








18:30-20:30








Women's Singles - Semifinals








Aug 11








5:00-7:15








Women's Singles - Finals








Aug 11








20:30-4:30








Male and Female - Simple QF, QF and Doubles Semifinals








Aug 11








20:30-4:30








Women's Doubles - Semifinal; Mixed Doubles - Quarterfina








Aug 11








20:30-4:30








Male and Female - Simple QF and SF, Doubles QF and SF








Aug 12








20:30-4:30








Doubles Men - Bronze; Mixed Doubles - Semifinals








Aug 12








20:30-4:30








Men's Singles - Semifinals; Men's Doubles - Final








Aug 13








20:30-4:30








Women's Doubles - Bronze; Mixed Doubles - Bronze








Aug 13








20:30-4:30








Men's Singles - Bronze; Women's Singles - Bronze Final








Aug 14








20:30-4:30








Men's Singles, women's doubles and mixed doubles - Final

#14 भारोत्तोलन



































तारीख़








समय

प्रतियोगिता






प्रतिभागी)








Aug 7








3:30-6:30








Women's 48kg - Final








Saikhom Mirabai Chanu








Aug 10








18:30-22:30








Men's 77kg; Women's 69kg








Sivalingam Sathish Kumar








Aug 11








3:30-5:30








Men's 77kg - Final

#15 कुश्ती

























































तारीख़ समय प्रतियोगिता प्रतिभागी







Aug 15








18:30-21:30








Male 85kg, 130kg Greco-Roman








Ravinder Khatri








Aug 16








0:30-21:30








Male 85kg, 130kg Final Greco Roman








Aug 16








18:30-21:30








Male 66kg, 98kg Greco Roman








Hardeep Singh








Aug 17








0:30-21:30








Male 66kg, 98kg Greco Roman Final








Aug 19








18:30-21:30








Male 57kg, 74kg








Praveen Rana, Sandeep Tomar








Aug 20








0:30-3:30








Male 57kg, 74kg Final








Aug 21








17:00-19:45








Male 65kg, 97kg








Yogeshwar Dutt








Aug 21








21:15-23:45








Male 65kg, 97kg- Final

Published 01 Aug 2016, 00:56 IST
Advertisement
Fetching more content...
App download animated image Get the free App now
❤️ Favorites Edit